Ahhoz, hogy egy egzotikus út igazi élmény legyen, megfelelő elővigyázatosság és felkészültség szükséges - hívja fel rá a figyelmet Horváth Péter, a Magyar Biztosítók Szövetsége Utasbiztosítási Bizottságának elnöke. Az utasbiztosítás kiválasztásánál mindenképpen javasolandó a magasabb szintű, közép- vagy felső kategóriás utasbiztosítás megkötése, mivel ezekben az országokban, ha baleset vagy betegség miatt kórházi kezelésre lenne szükség, az európai szintnek megfelelő egészségügyi intézményekben történő ellátás magasabb biztosítási összeget igényel.
A télből a nyárba utazás számos extra kockázatot jelent – figyelmeztet Horváth Péter. Mivel ezek az utazási célpontok általában hosszabb repülőúttal érhetők el, a hosszú repülőút igénybe veszi a szervezetet. Ajánlatos a vérkeringés frissen tartása érdekében félóránként felállni, mozogni, illetve nem, vagy csak mérsékelten fogyasztani alkoholt.
Ezek az utak jellemzően a hazai, hideg téli időjárásból a melegbe, akár 35 fokos forróságba röpítenek, így a szokásos, időeltolódás miatti átállás mellett a hirtelen időjárás-változással is meg kell küzdenie a szervezetünknek. Fontos tudni, hogy az otthonról magunkkal vitt gyógyszerek pl. Egyiptomban, Indiában, Délkelet-Ázsiában gyakran nem használnak, mivel az ottani, helyi baktériumtörzsekre sokszor csak az ottani gyógyszerek a hatásokat.
Az egzotikus utakon résztvevők leggyakrabban gyomorpanaszok miatt szorulnak egészségügyi ellátásra. Fontos néhány alapszabály szigorú betartása. Bármilyen hívogató is, utcai árustól ne vegyünk ételt-italt Ázsiában és Afrikában, ne igyunk jégkockával készített italokat, és gyümölcsöt még megmosva sem, csak hámozva fogyasszunk.
A hazai biztosítók tapasztalatai szerint az egzotikus helyeken előforduló másik legnagyobb kockázat a közlekedési balesetek kockázata. Javasolt, hogy motort, kismotort, mopedet ne használjunk, az európaitól különböző közlekedési körülmények miatt inkább az autóbérlést válasszuk.
További kockázati tényező a télből a nyárba utazásnál az erős napsütés, amelyet a palackos víz folyamatos fogyasztásával, sapka, kendő használatával, illetve a közvetlen napsütés kerülésével tudunk kivédeni.
„Lopás, rablás szintén érheti a felkészületlen turistát az egzotikus országok némelyikében ” – sorolja a MABISZ Utasbiztosítási Bizottságának elnöke a további kockázatokat. Értékeinkre a szűk, belvárosi piacokon különösen vigyázzunk, illetve egy esti séta előtt biztonságosabb, ha pénzünket a hotel széfjében hagyjuk – teszi hozzá.
Az utasbiztosításokhoz minden esetben kapcsolódó assistance szolgáltatások baj esetén különös jelentőséggel bírnak, a szerződéshez tartozó assistance szolgáltatás segítségével 0-24 órában, magyar nyelven kérhetünk és kapunk segítséget – emeli ki az elnök.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2017 első háromnegyed évében 6,1 millió alkalommal utaztak külföldre a hazai lakosok, 10 százalékkal többször, mint az egy évvel korábbi, hasonló időszakban. Ezen belül a turisztikai célú kiutazások száma 9,1 százalékkal bővül az elmúlt egy évben, és megközelítette a 3,6 millió alkalmat.
Forrás: Biztosítási szemle